Primaria Orasului Pecica, judetul Arad, organizeaza editia din acest an a Praznicului de Pita Noua.

Traditionalul eveniment pecican va avea loc in perioada 14 – 17 august 2014 in Piata Regele Mihai.

Praznicul incep joi si continua pana duminica noaptea, dupa urmatorul program:

Joi, 14 august

  • 09:00 – Schimb de bune practici ale Grupurilor de Actiune Locala din judet (Ferma de Bivoli)
  • 16:00 – Concurs de tenis de camp (Sala Mare de Sport)
  • 18:00 – Cupa „Spicul de Aur” la fotbal (Sala Mare de Sport)
  • 19:00 – Seara ecumenica cu participarea corurilor bisericesti: corul Bisericii Ortodoxe Romane – Parohia 2, corul Bisericii Baptiste, corul Eben Ezer, Corul Harul si corul Adoram.

 

Vineri, 15 august

  • 11:30 – Sfintirea graului in Biserica Ortodoxa Romana din centru
  • 17:00 – Expozitie de arta fotografica (Ferma de Bivoli)
  • 18:00 – Cupa „Spicul de Aur” la fotbal (Sala Mare de Sport)
  • 18:00 – Program artistic cu formatia Datina
  • 18:30 – Junii Nadlacului
  • 19:00 – Formatia On the Edge
  • 19:45 – Radu Mos si fetele
  • 20:45 – Formaţia Búzavirág si dansatori din Peregul Mic
  • 21:45 – Solistul POSTÁS JÓZSI din Ungaria
  • 22:45 – Bal stradal cu Romaband şi colaboratorii

 

Sambata, 16 august

  • 12:00 – Concurs de gatit la ceaun (Ferma de Bivoli)
  • 15:00 – Cupa „Praznicul de Pita Noua” la ciclism
  • 15-18 – Campionatul National al Taietorilor de Lemne STIHL Timbersports (Parcul Sfantul Treime)
  • 18:00 – Demonstratie de Wing Tsun Kung Fu
  • 18:00 – MECI DE FOTBAL Liga a IV-a: Progresul Pecica – Crisul Chisineu-Cris (Stadion Progresul)
  • 19:00 – Dansuri tiganesti cu Romaflores
  • 19:30 – Dans modern cu formatii din Santana
  • 19:50 – Dans modern cu formatiile Clubului Copiilor Pecica
  • 20:10 – Muzica cu Iunia
  • 20:30 – Trupa Forever
  • 21:00 – Premiere Cupa „Spicul de Aur” la fotbal (Sala Mare de Sport)
  • 21:00 – Solista Melisa Tolea
  • 21:30 – Demonstratie Zumba
  • 22:00 – Concert SIMONA NAE
  • 22:45 – Discoteca în aer liber

 

Duminica, 17 august

  • 11:00 – Sedinta festiva a Consiliului Local Pecica (Sala festiva a Scolii Gimnaziale nr. 2)
  • 12:30 – Sfintirea painii in Piata Regele Mihai I
  • 13:30 – Parada carutelor
  • 16:00 – Demonstratie de judo
  • 16:00 – Concurs de prins purcei (Parcul Sfanta Treime)
  • 16:30 – Dresura canina Kalypsoland (Parcul Sfanta Treime)
  • 17:00 – Festivalul de muzica populara „Spicul de Aur” – editia I
  • 19:00 – Muzica populara cu Ionut Langa
  • 19:30 – Premierea castigatorilor festivalului „Spicul de Aur”
  • 19:45 – Spectacol folcloric cu Ansamblul Pastratorii Traditiei
  • 21:30 – Ansamblul Cununita al Universitatii de Vest „Vasile Goldis” Arad, (cu solistii: Marius de la Arad, Dorel Banci, Monica Groza, conducerea muzicala: Gheorghe Rotaru) si Robert Tarnaveanu
  • 24:00 – Foc de artificii.